Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

 

pomoc dla kotów wolno zyjącychW jaki sposób ty możesz pomóc bezdomnym zwierzętom - kotom wolno żyjącym, które bytują w twoim osiedlu, na twojej działce?

Na początku zastanów się czy na prawdę chcesz pomóc, to znaczy coś zrobić. Nie wystarczy zgłosić problemu jakimś służbom, które się tym zajmą a ty będziesz mieć spokojne sumienie. Pomoc polega na działaniu a nie zlecaniu tego komuś innemu.

Niestety bardzo wiele osób tak właśnie rozumie pomoc dla bezdomnych zwierząt - dzwonią lub piszą maile ze słowami "pomóżcie". Instytucją państwową, która zajmuje się problemem bezdomnych zwierząt są schroniska. Ale umieszczenie tam zwierząt nie jest dobrym rozwiązaniem i nie oznacza, że im pomagamy.

 

 

Istnieje też bardzo dużo organizacji opieki nad zwierzętami, karmicieli czyli osób które pomagają czynnie. Coraz więcej osób czynnie włącza się w akcje pomocy dla zwierząt. Jednak problem jest tak duży, że tych ludzi jest po prostu za mało i są oni tak obciążeni pracą ponad miarę. Dlatego jeśli dzwonisz gdzieś z nadzieją, że po prostu zgłosisz problem komuś innemu, pomyśl że rozmawiasz z osobą, która też pracuje zawodowo, też ma już w domu zwierzęta, i jej doba ma tak samo 24h jak twoja. Organizacje opieki nad zwierzętami nie mają etatowych pracowników, którzy wykonują zadania przez 8 godzin. W organizacjach działają wolontariusze, którzy pomagają zwierzętom w swoim wolnym czasie po pracy.

 

Poniższy poradnik przeznaczony jest dla osób, które chcą czynnie pomagać zwierzętom. 

 

Należy dokarmiać koty regularnie, jednak bardzo ważne jest aby zająć się sterylizacją kotów. Oto kilka powodów dla których warto rozpocząć program sterylizacji:

  1. Jest skuteczny - Sterylizacja kotów i wypuszczenie ich w miejsce, gdzie dotychczas żyły, jest najszybszym i najbardziej humanitarnym sposobem na zredukowanie populacji dzikich kotów.
  2. Jest łatwy - Wszystko co potrzebujesz to klatka łapka do humanitarnego chwytania kotów i krótkie przeszkolenie
  3. Jest humanitarny - Jest bardzo niewiele schronisk/sanktuariów, zapewniających odpowiednie środowisko dla dzikich kotów.
  4. Będziesz w dobrym towarzystwie - Tysiące ludzie na całym świecie pomaga kotom organizując ich sterylizację. Przyłącz się do nich.

 

Opieka i dokarmianie kotów wolno żyjących

Dzikie koty nie są przyzwyczajone do ludzi. Mogą żyć bezpiecznie i szczęśliwie w miastach i na wsi ale trzeba stworzyć im odpowiednie warunki bytu. Koty przyzwyczajają się do swojego terytorium i najczęściej trzymają się go nie dopuszczając obcych przybyszów ani gryzoni. Dlatego ważne jest aby regularnie dokarmiać i zapewnić schronienie kotom wolno żyjącym oraz stopniowo wysterylizować całą ich kolonie.

 Zrób wywiad aby jak najwięcej dowiedzieć się na temat tej kolonii kotów

  • Z reguły weterynarze nacinają czubek ucha kota aby oznaczyć te wysterylizowane. Jeśli większość kotów w koloni nie ma naciętego ucha, należy przyjąć, że nie są wysterylizowane
  • Jeśli zauważysz kocięta, znaczy, że są tam kotki wymagające sterylizacji
  • Czy widzisz oznaki, że kolonia jest dokarmiana np. naczynia na jedzenie i wodę, budki? Jeśli ktoś już karmi te koty, możesz pomóc w sterylizacji ich.
  • Ważne jest aby zaobserwować lub dowiedzieć się od karmiciela ile jest kotek a ile kocurów.
  • Zaobserwuj w jakiej kondycji są koty. Czy są zdrowe? Czy są dobrze odżywione? Czy nie mają zaropiałych lub łzawiących oczu - jest to pierwszy znak choroby.

 

Rozpocznij dokarmianie

  • Dokarmiaj koty raz dziennie. Zostawiaj jedzenie (lepsze jest suche jedzenie) w miejscu jak najmniej widocznym. Umieszczaj jedzenie pod krzewami, za zaroślami, pod ścianami. Nie zapomnij o świeżej wodzie. Dobrze jest wrócić tą samą drogą i zabrać opróżnione miseczki aby nie dawać przeciwnikom kotów argumentów że jest brudno.
  • Trzymaj się możliwie tych samych godzin. /ul>

     

 

  • Sterylizacja kotów wolno żyjących

    • Sterylizacja powinna stać na pierwszym miejscu przed oswajaniem i szukaniem domów. Nawet jeśli nie zamierzasz dalej dokarmiać kotów i opiekować się tą kolonią, trzeba wszystkie koty wysterylizować aby nie rozmnażały się i aby kolonia się nie powiększała.
    • Dowiedz się o możliwość darmowej lub rabatowej sterylizacji. Skontaktuj się z wydziałem ochrony środowiska w gminie i zapytaj o program sterylizacji wolno żyjących kotów. Skontaktuj się z organizacjami opieki nad zwierzętami, od których możesz otrzymać skierowanie na darmową lub rabatową sterylizację.
    • Zadzwoń do lecznicy, do której masz skierowanie i umów zabieg
    • odłowienie kota - nie możesz złapać kota rękami lub zwabić go do kontenera. Zdarza się, niestety bardzo często, że dokarmiane przez ciebie koty mogą okazać się całkowicie oswojonymi kotami domowymi, które ktoś wyrzucił. Niektóre z nich można po prostu wziąć na ręce i włożyć do transportera. Jednak niektóre z nich stały się nieufne wobec ludzi i nie pozwolą się wziąć na ręce. Do łapania kotów musisz wypożyczyć klatkę łapkę (w organizacji opieki nad zwierzętami). Odławianie kotów nie jest łatwe i musisz liczyć się z tym, że może się to nie udać za pierwszym razem. Jeśli obawiasz się, że może ci się to nie udać, możesz zapytać w organizacji opieki nad zwierzętami, czy wolontariusz mógłby przyjechać i pomóc ci w łapaniu. Weź pod uwagę, że możesz się spotkać z odmową, gdyż wolontariusze najczęściej sami dokarmiają własne kolonie kotów i mogą zwyczajnie nie być w stanie jechać aby zająć się inną kolonią. Są jednak osoby, które zajmują się sterylizacjami i pomagają karmicielom. Jednak wolontariusz nie znający kolonii nic nie zrobi bez twojej obecności.
    • kota należy samemu dostarczyć do lecznicy na zabieg a następnie odebrać, zawieźć na miejsce bytowania i wypuścić
    • po zabiegu kot musi być na rekonwalescencji minimum 7 dni (dotyczy kotki, kocur ok. 1-2 dni). Jeśli miasto prowadzi akcję sterylizacji bezdomnych kotów, wyznaczone lecznice mają szpitaliki, gdzie przebywają koty. Jeśli nie lub nie mam miejsc, możesz kotkę przechować u siebie w domu. Kotka nie może chodzić luzem po mieszkaniu (nawet jeśli jest oswojona), dlatego musisz wypożyczyć dużą klatkę wystawową.

 

  • Opieka nad kolonią kotów wolno żyjących

    • Zmniejsz do minimum miejsca karmienia - im mniej miejsc karmienia tym mniej pracy dla was i mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś je zauważy. Ułatwi to także obserwację kolonii i zauważanie nowo przybyłych kotów, które trzeba wysterylizować.
    • Dokarmiaj koty w miejscach najbardziej ukrytych - z daleka od ludzi i ruchu.
    • Utrzymuj miejsca dokarmiania w czystości. Zbieraj śmiecie nawet jeśli nie są twoje. Nie zostawiaj pustych puszek i dużych ilości jedzenia. Suchy pokarm powoduje mniej nieporządku niż puszkowy. Poza tym jeśli będziesz karmił tylko suchym, karma puszkowa stanie się przysmakiem i przynętą przy łapaniu kotów.
    • Szukaj nowoprzybyłych i organizuj ich szybką sterylizację.
    • "co z oczu to i z serca" to jest motto karmicieli kotów. W czasie dokarmiania i łapania staraj się być jak najmniej na widoku. Jeśli ktoś zauważy i zapyta co robisz, wyjaśnij, że sterylizacja i dokarmianie kotów szybko i humanitarnie zmniejszy ich ilość. Większość ludzi poprze twoje działania.
    • Staraj się dzielić obowiązkami. Czy masz przyjaciół, sąsiadów, współpracowników, członków rodziny czy innych karmicieli, którzy będą dokarmiali twoje koty, gdy wyjedziesz na wakacje? Może oni zajmą się oswajaniem kociąt lub opieką nad kotami po sterylizacji, gdy ty będziesz łapać. Im więcej ludzi uczestniczy w karmieniu tym lepiej dla kotów - i dla ciebie.

 

  • Źródła pomocy

    • Miejscowi weterynarze: poproś ich o skontaktowanie cię z innymi karmicielami dzikich kotów w celu nawiązania wzajemnej pomocy. Czy masz klatki-łapki do wypożyczenia?
    • Organizacje/stowarzyszenia: czy oferują darmowe/rabatowe sterylizacje? Czy oferują opiekę lekarską jeśli znajdziesz chorego kota? Mogą mieć klatki-łapki do wypożyczenia lub wolontariuszy, którzy nauczą cię jaki ich używać.

    Osoby, które chcą rozpocząć akcję ZWW mogą w Fundacji nis (Warszawa)
    tel.22 833 81 30
    wypożyczyć klatki i uzyskać przeszkolenie jak postępować.


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.